محققان: 6 دقیقه ورزش شدید روزانه می تواند به حفظ سلامت مغز یاری کند

به گزارش مجله حقوق، اگر روزانه به مدت شش دقیقه ورزش هوازی شدید انجام دهید، احتمالاً می توانید تا حد خوبی سلامت مغز خود را در دوران پیری حفظ کنید. مطالعه ای تازه دریافته است که این ورزش های شدید می توانند سطح پروتئینی را در مغز افزایش دهند که قادر به بهبود سلامت قابلیت های شناختی است.

محققان: 6 دقیقه ورزش شدید روزانه می تواند به حفظ سلامت مغز یاری کند

به گزارش دیجیاتو، محققان در پژوهشی نو تمرکز خود را روی پروتئینی موسوم به BDNF گذاشتند که مولکولی حیاتی برای رشد، عملکرد و بقای سلول های مغزی است. هدف دانشمندان کشف تأثیرات روزه داری و ورزش بر فراوری BDNF بود. آن ها درنهایت فهمیدند که یک ورزش کوتاه اما شدید می تواند به افزایش جریان این پروتئین در مغز یاری کند.

دانشمندان برای انجام این کار از چند داوطلب سالم دعوت کردند تا به آزمایشگاه بروند و سطح واکنش BDNF در آن ها به وسیله چهار فعالیت مختلف آنالیز گردد. این چهار فعالیت شامل 20 ساعت روزه داری، رکاب زدن ملایم به مدت 90 دقیقه، رکاب زدن شدید به مدت 6 دقیقه و ترکیبی از روزه داری و ورزش ملایم بود.

ورزش شدید کوتاه برترین اثر را روی مغز دارد

خاتمه آزمایش در کسانی که ورزش کوتاه شدید انجام داده بودند، بیشترین سطح افزایش BDNF مشاهده شد. محققان در مقاله ای که در مجله Journal of Physiology منتشر شده است، نوشته اند: شش دقیقه رکاب زدن سریع تمام معیارهای BDNF را 4 تا 5 برابر بیشتر از رکاب زدن طولانی اما ملایم افزایش داد. ورزش شدید در مقایسه با یک روز روزه داری با یا بدون ورزش ملایم روش بسیار مؤثرتری برای افزایش BDNF در مغز است.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمرکز این مطالعه به طور خاص روی سطح این پروتئین بوده، بنابراین هنوز نمی توان با قاطعیت نتیجه گیری کرد که این روش ورزش کردن می تواند چه تأثیری در جلوگیری از زوال عقل یا سایر بیماری های مغزی داشته باشد.

محققان می خواهند در آینده به سراغ آنالیز تأثیر روزه داری در مدت زمان های طولانی تر، مثلاً برای حداکثر سه روز بروند تا ببینند این کار چه تأثیری بر BDNF خواهد داشت. آن ها مدعی اند که روزه داری و ورزش تا به امروز به ندرت در مطالعات علمی آنالیز شده اند و می توان از ترکیب آن ها برای بهبود فراوری پروتئین BDNF در مغز استفاده کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1452

به "محققان: 6 دقیقه ورزش شدید روزانه می تواند به حفظ سلامت مغز یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان: 6 دقیقه ورزش شدید روزانه می تواند به حفظ سلامت مغز یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید