عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم جز اقدام نظامی علیه طالبان

به گزارش مجله حقوق، نخست وزیر پاکستان گفت: اگر طالبان با زور تمام افغانستان را تصرف نموده و بر این کشور مسلط گردد، ارتش پاکستان اقدامی ننموده و مرزها را می بندیم.

عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم جز اقدام نظامی علیه طالبان

به گزارش خبرنگار دفاتر منطقه ای خبرنگاران؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان در واکنش به اوضاع کنونی افغانستان گفت: اگر طالبان با زور تمام افغانستان را تصرف نموده و بر این کشور مسلط گردد، ارتش پاکستان اقدامی ننموده و مرزها را می بندیم.

وی اضافه کرد: پاکستان خواهان تجارت با کشورهای آسیای مرکزی است و به وسیله افغانستان با این کشورها ارتباط برقرار خواهد نمود.

به گفته وی، توافقنامه های تجاری با بعضی کشورهای آسیای مرکزی امضا شده اما در صورت تداوم جنگ داخلی در افغانستان، این فرصت ها از دست می رود.

نخست وزیر پاکستان توضیح داد: ما به دولت افغانستان و رئیس جمهور این کشور در خصوص حمایت های خود از فرایند صلح اطمینان داده و برای افغانستان ثابت کردیم پاکستان تمام کوشش خود را در این رابطه انجام داده است.

وی اضافه کرد: ارتباطات و تماس ها بین آژانس های اطلاعاتی پاکستان و افغانستان وجود دارد و اطلاعات لازم رد و بدل می گردد.

عمران خان گفت: ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش دائماً با مقامات سیاسی و نظامی افغانستان در ارتباط است اما متأسفانه این احساس در افغانستان وجود دارد که پاکستان باید گام های بیشتری بردارد. این موضوع، ناامیدنماینده است که ما را به عدم توافق متهم می نمایند. ما همه اقدامات برای صلح در افغانستان را انجام خواهیم داد جز اقدام نظامی علیه طالبان.

به گفته وی، چند صد نفر از اعضای القاعده پس از بمب گذاری در تورا بورا به پاکستان آمده بودند. در آن موقع، هیچ محدودیتی در مرز طولانی پاکستان و افغانستان وجود نداشت. اکنون حصارکشی در مرزها ایجاد شده است.

وی توضیح داد: اگر طالبان با زور افغانستان را تصرف کند، مرز مشترک ما با افغانستان باید کاملاً بسته گردد و بستن مرز برای دور ماندن از درگیری افغانستان و جلوگیری از ورود غیر قانونی پناهندگان لازم است.

به گفته خان، پاکستان و هند بزرگترین بازارهای دنیا در منطقه هستند؛ من متعهد به روابط بهتر با هند در آینده هستم و امیدوارم روابط با هند بهتر گردد. من هند را از هر پاکستانی بهتر می شناسم حتی به محض به قدرت رسیدن، با نارندرا مودی تماس گرفته گفتم که بزرگترین هدف من ریشه کن کردن فقر است اما کوشش ها برای بهبود روابط با هند نتیجه ای نداشته است.

نخست وزیر پاکستان توضیح داد: اگر جای مودی فرد دیگری نخست وزیر هند بود، این امکان وجود داشت که اختلافات را به وسیله گفت وگو رفع کند.

خان اضافه کرد: متأسفانه دولت های پیشین پاکستان فراتر از توان خود به آمریکا یاری کردند که این موضوع باعث ایجاد بی اعتمادی بین دو کشور شد و مردم هم هزینه زیادی را در روابط پاکستان و ایالات متحده پرداختند.

وی گفت: پاکستان و آمریکا در خصوص افغانستان دیدگاه مشترک دارند و ما هم می خواهیم روابطمان با ایالات متحده بر اساس اعتماد و اهداف مشترک باشد. با این حال پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نمی توان روابط نظامی دو کشور را بیان نمود.

عمران خان یادآور شد: ما می خواهیم فرایند آشتی سیاسی در افغانستان پیش از خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور به انتها برسد. طالبان، عقب نشینی نیروهای آمریکایی را یک پیروزی می داند و از نفوذ پاکستان بر طالبان هم کاسته است.

به گفته وی، آمریکا و پاکستان برای مذاکره با طالبان از نفوذ خود استفاده کردند وگرنه مقامات طالبان حاضر به گفت وگو با آمریکا نبودند؛ پاکستان طالبان را ترغیب به مذاکره کرد و آنها هم توافق کردند با دولت افغانستان مذاکره نمایند.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 993

به "عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم جز اقدام نظامی علیه طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم جز اقدام نظامی علیه طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید