ضرر 6 میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج امسال

به گزارش مجله حقوق، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ضرر 6 میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج مشاهده می شود.

ضرر 6 میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج امسال

قضیه چیست؟

در حالیکه پیش بینی می شود درآمدهای نفتی عربستان در سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا با اُفت 34 درصدی، به 133 میلیارد دلار کاهش یابد، لغو احتاقتصادی حج امسال نیز بخش دیگری از درآمدهای سالانه میلیارد دلاری سعودی ها را از این مراسم مذهبی هدف گرفته است.

با وجود اینکه برخی از کشورهای پرجمعیت مسلمان چون اندونزی و مالزی در کنار هند، آفریقای جنوبی، برونئی، سنگاپور، تایلند و کامبوج به دلیل نگرانی های بهداشتی به صورت رسمی از حضور نداشتن در مراسم حج 2020 خبر داده اند، مقامات سعودی همچنان موضع رسمی خود را در قبال برگزاری یا عدم برگزاری حج امسال اعلام نکرده اند.

چند روز پیش یک مقام عالی رتبه وزرات حج و عمره عربستان سعودی گفت: مسئله برگزاری مراسم حج امسال به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته و سناریوهای مختلفی نیز در نظر گرفته شده است. همچنین تصمیم رسمی درباره این مسئله ظرف مدت یک هفته اعلام خواهد شد که با وجود گذشت این زمان، هنوز تصمیم رسمی عربستان در ارتباط با حج اعلام نشده است.

مراسم حج که سالانه در اواخر ماه جولای با حضور حدود دو میلیون نفر در عربستان برگزار می شود، یکی از بزرگترین گردهمایی های مذهبی جهان شناخته می شود. اما، پس از آنکه مسئولان برگزاری رویدادهای جهانی بزرگی همچون بازی های المپیک توکیو بدلیل گسترش ویروس کرونا ناچار به تعویق و یا لغو برنامه های شان شدند، مقام های عربستان سعودی نیز برای برگزاری مراسم حج امسال تحت فشار قرار گرفتند و درصورت تصمیم نهایی به لغو حج باید با تبعات اقتصادی آن در کنار کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی نیز دست و پنجه نرم کنند.

عربستان امسال پس از سالها درهای خود را به سوی گردشگران بین المللی باز کرده بود و با توسعه منطقه گردشگری دریای سرخ و سرمایه گذاری هنگفت در این صنعت قصد داشت بخشی از وابستگی اقتصادی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهد اما، گردشگری نیز از صنایعی بود که امسال بر اثر بحران جهانی شیوع ویروس کرونا آسیب بزرگی دید.

این کشور امسال به عنوان میزبان نشست گروه 20 (20 اقتصاد بزرگ جهانی) در ماه نوامبر انتخاب شده است که فرصت مناسبی برای دیدار رو در روی محمد بن سلمان شاهزاده جوان عربستان سعودی با رهبران کشورهای مهم جهان را میسر می کرد اما، با ادامه بحران کرونا، این احتمال وجود دارد که این رویداد نیز بصورت مجازی برگزار شود.

منبع: همگردی
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 355

به "ضرر 6 میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر 6 میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید