سانحه هواپیمای اوکراینی و واقعیت هایی که دیده نشد

به گزارش مجله حقوق، هرچند رسانه های بیگانه و بعضی در داخل کشور شدیدترین حملات را متوجه مراجع مسئول رسیدگی به حادثه و نحوه اطلاع رسانی پیرامون آن معطوف کردند لیکن فرایند طی شده برای آنالیز ابعاد و دلایل این رخداد مسیری کاملا طبیعی، حرفه ای و حقوقی بوده است.

سانحه هواپیمای اوکراینی و واقعیت هایی که دیده نشد

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، دادستان نظامی استان تهران در ملاقات با جمعی از خانواده های شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی و تعدادی از وکلای خبرنگارانن شرحات کاملی در مورد تحقیقات اجرا شده در این زمینه بیان نمود.

او با تشریح ابعاد حادثه و اقدامات اجرا شده در این زمینه اعلام نمود که خاطیان در این حادثه بلافاصله از سوی دستگاه قضایی احضار شدند و طی این مدت تحقیقات مبسوطی در این زمینه اجرا شده است.

پس از سقوط هواپیمای اوکراینی که با حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق مقارن بود رسانه های گروهی معاند با طرح حدس ها و تحلیل های مختلف هجمه سنگین رسانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران را شروع کردند.

فضاسازی رسانه های معاند در شرایطی شروع شد که حضور میلیونی مردم ایران و عراق در مراسم تشییع پیکر پاک فرماندهان مقاومت که به دست ارتش تروریست آمریکا به شهادت رسیدند حاکمان کاخ سفید و هم پیمانان غربی و منطقه ای خبرنگارانن را در شوک و بهت فرو برده بود.

انفعال ایجاد شده در هیئت حاکمه آمریکا ناشی از قدرت نمایی امواج خروشان مردمی باعث شد که واشنگتن بعد از حمله موشکی مقتدرانه ایران به پایگاه عین الاسد تحقیر کم سابقه ارتش این کشور را بپذیرد و کوچک ترین واکنشی از خود نشان ندهد.

حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در شرایطی رخ داد که آمریکا به شدت نیازمند تغییر فضای روانی سنگین ایجاد شده علیه خود بود و از این رو با طراحی رسانه ای و فضاسازی های همه جانبه کوشش کرد که از این رخداد تلخ زمین بازی جدیدی برای افزایش فشار به ایران و کاهش موج انزجار و تنفر ایجاد شده علیه این کشور پس از ترور فرماندهان مقاومت ایجاد کند.

هرچند رسانه های بیگانه و بعضی در داخل کشور شدیدترین حملات را متوجه مراجع مسئول رسیدگی به حادثه و نحوه اطلاع رسانی پیرامون آن معطوف کردند لیکن فرایند طی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای آنالیز ابعاد و دلایل شکل گیری این رخداد با توجه به شرایط خاص وقوع آن، مسیری کاملاً طبیعی، حرفه ای و حقوقی بوده است.

در صورتی که مراجع مسئول اعلام علت اصلی وقوع حادثه تحت تأثیر فشارهای رسانه ای و قبل از انجام کامل تحقیقات اقدام به شرح و شرح عجولانه و ناقص ماجرا می کردند، طبیعتاً فضا برای ایجاد شبهات بعدی و به دنبال آن فضاسازی های بیشتر فراهم می شد.

جمهوری اسلامی ایران در ابتدای وقوع این حادثه تلخ بر اساس قوانین ایکائو، کلیه کشورهای ذی نفع در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی و حتی شرکت آمریکایی سازنده هواپیما را برای حضور در ایران و مشارکت در معین علت حادثه دعوت کرد و در کمتر از 72 ساعت، ضمن پذیرش مسئولیت این سانحه تلخ، بدون کمترین پنهان کاری، خطای انسانی اپراتور سامانه پدافندی را به عنوان علت حادثه اعلام و از پیگیری کامل این موضوع اطلاع داد.

با این حال؛ برای جلوگیری از تضییع حقوق جان باختگان و خانواده های خبرنگارانن، گریزی از این نبود که جمهوری اسلامی ایران و تمام دستگاه های مرتبط با این حادثه تلخ برای اعلام صادقانه و شفاف ابعاد کامل آنچه اتفاق افتاده بود، منتظر سرانجام فرایند کامل و جامع تحقیقات بمانند و سپس اقدام به اطلاع رسانی نمایند.

اظهارات صریح و دقیق دادستان نظامی تهران با توجه به سرانجام تحقیقات جامع پیرامون چیستی، چرایی و چگونگی این سانحه و تشریح جزئیات ماجرا، انتهای مسیری بود که از ابتدا با هدف احقاق حقوق خانواده های جان باختگان این حادثه شروع شد.

این اعلام رسانه ای البته چنانچه پیش بینی می شد در رسانه های بیگانه ضریب نگرفت، زیرا صراحت، صداقت و شرح دقیق جزئیات ماجرا از سوی دادستان نظامی تهران، تمام رشته های این رسانه ها را پنبه کرد.

رسانه های معاند از ابتدای وقوع حادثه در حالی مدعی بودند که ایران مسئولیت این اتفاق را نمی پذیرد و برای پنهان کاری حاضر به ارسال جعبه سیاه به خارج از کشور نیست که در همان ساعات نخست از کشورهای ذی نفع خواسته شد نمایندگانی را برای آنالیز حادثه به ایران اعزام نمایند تا تحقیقات درباره علت سقوط به صورت شفاف انجام گردد.

در ادامه نیز جلسات متعددی با حضور نمایندگان آن ها در ایران انجام شد و اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه نیز در تاریخ 24 دی ماه 98 در نشست رسانه ای اعلام نمود ایران آمادگی دارد تا حقوق بازماندگان جان باختگان این پرواز را استیفا کرده و جعبه سیاه هواپیما را نیز برای بازخوانی به فرانسه ارسال کند.

دادستان نظامی استان تهران در این گزارش شرح داد که دلیلی بر هک سایبری و الکترونیکی، اختلال بیرونی در سامانه های پدافندی و موشکی و نفوذ در سامانه ها یا شبکه ها بدست نیامده و به صراحت به خطای فاحش کاربر سامانه پدافندی در اقدام به شلیک بدون اخذ اجازه از شبکه اشاره و تأکید کرد افرادی که مجموعه این خطا ها را مرتکب شدند، بازداشت شده و فرایند قضایی درباره آن ها در حال اجرا است.

او همچنین با شرح این مسئله که مطابق دستورالعمل های موجود اگر حمله هوایی دشمن خارجی به کشور قطعی باشد باید فرمان توقف پرواز ها صادر گردد، گفت: برابر شواهد و قرائن و تشخیص سلسله مراتب، فقط احتمال حمله و تهدید وجود داشته و به دلیل عدم قطعیت، مراجع مسئول مطابق مقررات به اتخاذ تدابیر کنترلی اکتفا کرده و آسمان بر روی پرواز ها به طور کامل بسته نشده است.

به هر شکل؛ هر چند از دست دادن تعدادی از هم وطنانمان و همچنین اتباع سایر کشورها در این حادثه تلخ و دردناک است، اما پیگیری های مجدانه و شفاف مقامات ایرانی در این رخداد نشان دهنده عزم جدی برای جبران این اتفاق و جلوگیری از تکرار آن است.

منبع: نورنیوز

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 357

به "سانحه هواپیمای اوکراینی و واقعیت هایی که دیده نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سانحه هواپیمای اوکراینی و واقعیت هایی که دیده نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید