درمان سرطان بدون عوارض جانبی بوسیله پرتودرمانی پرسرعت

به گزارش مجله حقوق، پژوهشگران آمریکایی و سوئیسی در آنالیز جدید خود، روشی ارائه داده اند که می تواند تومورهای مغزی را بدون عوارض جانبی از بین ببرد.

درمان سرطان بدون عوارض جانبی بوسیله پرتودرمانی پرسرعت

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، درمان سرطان بدون عوارض جانبی ناتوان کننده آن، مدت هاست که هدف عظیم دانشمندان حوزه سرطان به شمار می رود. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در ارواین(UCI) و دانشگاه لوزان(UNIL) سوئیس باور دارند که راهی برای رسیدن به این هدف یافته اند.

پژوهشگران در این پروژه، از پرتودرمانی استفاده کردند تا تومورهای مغزی موش ها را بدون عوارض جانبی که معمولا رخ می دهند، از بین ببرند.

چالرز لیمولی(Charles Limoli)، استاد سرطان شناسی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین و از پژوهشگران این پروژه گفت: این روش می تواند به گزینه خوبی برای پرتودرمانی بیماران در سرتاسر دنیا تبدیل گردد.

پرتودرمانی سنتی، یک تومور و بافت طبیعی مجاور آن را برای چند دقیقه به صورت همزمان در معرض اشعه قرار می دهد اما پرتودرمانی موسوم به(FLASH-RT)، امکان رساندن همان دوز تعیین را تنها در چند دهم ثانیه فراهم می نماید. سرعت می تواند بسیاری از سمومی را که برای نجات یافتگان سرطان آزاردهنده هستند، از بین ببرد و عوارض جانبی مانند التهاب و اختلالات شناختی را کاهش دهد.

پژوهشگران دریافتند که با استفاده از FLASH-RT می توانند همان دوز تعیین پرتوهای روش قدیمی را با سرعت بیشتری مورد استفاده قرار دهند و تومورها را به صورتی موثرتر از روش قدیمی از بین ببرند.

اگرچه این پژوهش فقط بر تومورهای مغزی تمرکز دارد اما از FLASH-RT برای درمان سرطان های ریه، پوست و روده نیز استفاده شده است. این پژوهش ها با موفقیت روی چندین نوع از حیوانات مانند ماهی، موش، خوک، گربه و یک انسان نیز اجرا شده اند.

لیمولی ادامه داد: به نظر می رسد که این نوع درمان برای بیشتر انواع سرطان کارآیی داشته باشد.

این پژوهش، در مجله (Clinical Cancer Research) به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 555

به "درمان سرطان بدون عوارض جانبی بوسیله پرتودرمانی پرسرعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرطان بدون عوارض جانبی بوسیله پرتودرمانی پرسرعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید