خوب بخواب و وزن کم کن

به گزارش مجله حقوق، خبرنگاران/خراسان رضوی یک مربی بدنسازی با بیان اینکه به همان مقدار که تمرین و ورزش در لاغری فرد موثر است، مقدار و کیفیت خوابیدن نیز در کاهش وزن و تناسب اندام نقش دارد، گفت: اگر ساعت 10 شب به رختخواب بروید و بتوانید خواب راحتی را تجربه کنید در بدن شما هورمون سوماتوتروپین ترشح می گردد که افزایش چربی سوزی را به همراه خواهد داشت و متابولیسم بدن را در 24 ساعت بالا می برد.

خوب بخواب و وزن کم کن

حسام قربانی در گفت وگو با خبرنگاران ضمن تاکید بر اینکه استرس یکی از عواملی است که موجب چاقی در افراد می گردد، گفت: افزایش استرس می تواند باعث چاقی گردد اما می توان با نظم دادن به خواب شب و کنار گذاشتن گوشی موبایل تاحد زیادی استرس روزانه را کاهش داد. شاید قبول این جمله برایتان سخت باشد چون معمولا شنیده ایم که ورزش کن، تغذیه خود را کنترل کن تا بتوانی نتیجه خوبی بگیری اما حقیقت این است که در کنار تمام این موارد فرد بایستی بتواند استرس خود را کنترل کند تا نتیجه خوبی بگیرد.

وی با بیان اینکه به همان اندازه که تمرین در لاغری فرد موثر است، اندازه و کیفیت خوابیدن نیز در کاهش وزن و تناسب اندام نقش دارد، گفت: اگر ساعت 10 شب به رختخواب بروید و بتوانید خواب راحتی را تجربه کنید در بدن شما هورمون سوماتوتروپین ترشح می گردد که افزایش چربی سوزی را به همراه خواهد داشت و متابولیسم بدن را در 24 ساعت بالا می برد. در این حالت فرد صبح روز بعد زمانی که بیدار می گردد کاملا حس سرزندگی و شادابی دارد و این مانع آن می گردد که فرد دنبال پرخوری برود یا خموده و بی حوصله و کم تحرک باشد. به عبارتی استرس می تواند خواب شب را بر هم بزند و رعایت بهداشت خواب شب نیز می تواند اندازه استرس را کاهش دهد.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی اضافه کرد: بنابراین در خواب های عمیق و زودهنگام اگر فرد در ساعت های ذکر شده به خواب عمیقی فرو برود در بدن هورمون رشد ترشح می گردد که این هورمون چربی سوزی را به همراه خواهد داشت. هورمون سوماتوتروپین، هورمونی است که بعضی ورزشکاران به عنوان دوپینگ به خود تزریق می نمایند که در این حالت عارضه های زیادی نیز دارد. می توان با تنظیم ساعت خواب این هورمون را به صورت طبیعی داخل بدن داشت.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم یک راه چاره ساده اما بسیار پرکاربرد برای کاهش وزن معرفی کنم باید بگویم که تنظیم کردن خواب و خوراک از هرچیزی مهم تر است، گفت: با خوابیدن می توان استرس را در حد زیادی کنترل کرد. البته صحبت ما راجع به آن دسته از افراد نیست که دچار مسائل روحی روانی نظیر افسردگی و ... هستند. صحبت ما در مورد افرادی است که استرس های نرمال و روتین یک زندگی مدرن شهری را تجربه می نمایند و مشکل حاد روحی روانی ندارند. این افراد می توانند با تنظیم خواب شب، منظم کردن ساعات تغذیه و بعلاوه داشتن یک رژیم مناسب به راحتی به بدن ایده آل دست یابند.

قربانی با بیان اینکه یک سری رفتارهای آموخته شده از دوران کودکی ما را به سمت پرخوری و افزایش وزن سوق می دهند، گفت: زمانی که یک کودک گریه می نماید همه سعی می نمایند با شکلات، بستنی یا یک خوراکی مورد علاقه کودک او را آرام نمایند. این رفتار در ضمیر ناخودآگاه افراد باقی می ماند و در بزرگسالی افراد به هنگام اضطراب، استرس یا ناراحتی با استفاده یک خوراکی پرکالری در پی آرام ساختن خود هستند.

وی اضافه کرد: تمام این موارد مستلزم آن است که لایف استایل و سبک زندگی خود را تغییر دهیم. آدم ها به مرور زمان به سمتی می فرایند که کمترین تحرک را داشته باشند و در عین حال بیشترین لذت را از زندگی ببرند.

این مربی رسمی فدراسیون بدنسازی با بیان اینکه چاقی را بایستی به مثابه اعتیادی مخرب در نظر بگیریم، گفت: چاقی ناشی از یک سبک زندگی ناصحیح است که در آن ما اعتیاد پیدا می کنیم که تحرک نداشته باشیم، اعتیاد پیدا می کنیم که در ساعت های نامتعارف بخوابیم، به خوردن فست فورد، شیرینی، شکلات و... اعتیاد پیدا می کنیم. ترک اعتیاد نیز بسیار سخت و زمان بر است.

وی ضمن تاکید بر اینکه برای تغییر سبک زندگی، گرفتن رژیم از متخصص تغذیه یا برنامه تمرینی از یک مربی همه راه چاره نیست، گفت: درواقع شما می توانید بارها از انواع مدل های رژیمی بهره ببرید، از مربیان ورزشی برنامه تمرینی دریافت کنید اما تغییری در بدن تان ایجاد نگردد زیرا شما یک سبک زندگی نامتعارف و نامناسبی دارید.

قربانی اعلام کرد: برای رهایی از اعتیاد همیشه می گوییم که بایستی رفیق مصرف، مکان مصرف و زمان مصرف را تغییر دهید. فردی که معتاد است بعد از بیرون آمدن از کلینیک ترک اعتیاد اگر به حال خود رها گردد و روی ذهنش کار نگردد معمولا بعد از یک مدت مجددا به مصرف مواد روی می آورد زیرا اعتیاد فقط مصرف خود مخدر نیست بلکه رفیق و مکان و زمان دارد.

وی اضافه کرد: چاقی نیز به همین شکل است. در بعضی مواقع ما در زمان ها و موقعیت های خاص طبق یکسری عادت ها دست به پرخوری می زنیم مثلا به هنگام تماشا یک فیلم به صورت ناخودآگاه عادت داریم که تخمه، چیپس و... بخوریم. با تکرار یک رفتار این عادت به مصرف در ما به وجود می آید.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی با بیان اینکه به هنگام استفاده از مواد قندی یک نوع حالت سرخوشی در فرد ایجاد می گردد،گفت: این دقیقا خود اعتیاد است چون انواع مواد قندی مانند شکر، شیرینی، بستنی و... یک سری تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می نمایند مثل افزایش سطح سروتونین و این هورمون یک حالت سرخوشی را در فرد ایجاد می نماید.

وی اضافه کرد: بعضی می گویند ما نمی توانیم شیرینی جات را کنار بگذاریم زیرا عصبی می شویم. یک فرد معتاد نیز در روزهای اول که مواد را کنار می گذارد عصبی، پرخاشگر، بی خواب و... می گردد. به هنگام اعتیاد فرد به پرخوری و چاقی نیز همین اتفاقات می افتد ولی چون آسیب های تعیین اعتیاد را ندارد، کمتر جدی گرفته می گردد.

قربانی ضمن تاکید بر اینکه اگر قرار است بدن تان را تغییر دهید و به تناسب اندام برسید حتما باید سبک زندگی خود را عوض کنید، گفت: رفیق، زمان و مکان مصرف تان را تغییر دهید. به طور مثال اگر در طول زندگی عادت نموده اید که آخر هفته ها دور هم با دوستان تان جمع شوید و آنجا خوراکی های زیادی سرو گردد و شما تازه تصمیم به رژیم گرفته اید، من پیشنهاد می دهم که یک مدتی به این مکان ها نروید ممکن است بگویید ما اراده قوی داریم و می توانیم رعایت کنیم اما معمولا در فرهنگ ما جا افتاده که تا می فهمند شخصی رژیم است همه دست به دست هم می دهند با این قسم حرف ها مانند اینکه حالا یک شب اشکالی نداره آن فرد را وادار نمایند که رژیم خود را بشکند.

وی اضافه کرد: حتی اگر اینگونه جمله ها را به شما نگویند، رژیم گرفتن استرس کمی را به بدن وارد می نماید، حال تصور کنید شما هرشب در مکانی قرار می گیرید که همه جلوی شما پرخوری و بدخوری می نمایند، ناخودآگاه شما از این مقاومت خسته می شوید و بالاخره مقاومت تان را می شکنید و به زندگی روتین سابق روی می آورید. باید در انتخاب افرادی که با آن ها معاشرت می کنیم، دقت کنیم زیرا ما کنار سبک زندگی آنها قرار می گیریم و سبک زندگی اطرافیان روی ما اثر می گذارد.

این مربی رسمی فدراسیون بدنسازی در سرانجام اعلام کرد: بنابراین برای کاهش اضافه وزن و چاقی بایستی سبک زندگی خود را تغییر دهیم و سبک زندگی چیزی فراتر از انواع رژیم ها و ورزش های تمرینی است و منظور اصلاح الگوی زندگی روزمره است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1166

به "خوب بخواب و وزن کم کن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوب بخواب و وزن کم کن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید