از شعار تا واقعیت عقب نشینی اپراتور ها

به گزارش مجله حقوق، حالا نزدیک 40 روز از آغاز یک مناقشه می گذرد، تخلف دو اپراتور بزرگ تلفن همراه در ارایه بسته های اینترنت با حذف بسته های بلند مدت و گرانی سایر بسته ها، پایان زیر سایه تهدید و جریمه دستگاه های بالادستی و وزارت ارتباطات، به ایستگاه پایانی رسید.

از شعار تا واقعیت عقب نشینی اپراتور ها

پیشینه ماجرا

روزنامه اینترنتی فراز در ادامه نوشت: همه چیز از 40 روز قبل آغاز شد. از شب 13 تیرماه که کاربران فضای مجازی در صفحات توئیتر و اینستاگرام اعتراض به حذف بسته های بلند مدت اینترنت توسط اپراتور ها را آغاز کردند. محمدجواد آذری جهرمی در مدت کوتاهی به کاربران فضای مجازی گفت: این مشکل به زودی برطرف خواهد شد و زورمان به اپراتور ها می رسد.

ماجرا، اما به حذف بسته های بلند مدت اینترنتی و گرانی سایر بسته ها از سوی دو اپراتور بزرگ ایرانسل و همراه اول باز می گشت. به گزارش خبرنگاران در این میان، ایرانسل بیشترین حجم نقدها را دریافت کرد. چون به عنوان مثال بسته 15 گیگابایت یک ماهه خود را که قبلا با قیمت 37 هزار تومان فروخته می شد به بسته یک ماهه با حجم هفت و نیم گیگابایت تغییر داد. اگرچه این بسته با همان قیمت 37 هزار تومان عرضه می شد، اما کاهش حجم دقیقا به معنای گران کردن بسته ها بود.

در فرم جدید قیمت بسته یک گیگابایتی یک ماهه 14 هزار تومان اعلام شد. تفکیک اینترنت داخلی و خارجی یکی دیگر از نقدهای بود که به نظام تعرفه گذاری اینترنت موبایل ایرانسل وارد شد. به عنوان مثلا کسانی که 155 هزار تومان پرداخت می کردند تا بسته یک ساله بخرند، تنها 36 گیگابایت حجم اینترنت بین الملل در اختیار داشتند و 72 گیگابایت حجم داخلی برایشان در نظر گرفته می شد.

مشترکان همراه اول هم از تغییرات قیمت و نظام تعرفه بندی بسته های اینترنتی این اپراتور ناراضی بودند، چون باید برای بسته پنج گیگابایتی اینترنت بین الملل با 10 گیگابایت حجم داخلی حدود 30 هزار تومان پول خرج می کردند و بسته هفت و نیم گیگابایتی اینترنت بین الملل به اضافه بسته 15 گیگابایتی داخلی 37 هزار تومان هزینه روی دستشان می گذاشت. کاربران همچنین گزارش دادند باید برای خرید بسته یکساله با حجم 35 گیگابایتی بین الملل به اضافه 700 گیگابایت اینترنت داخلی، 160 هزار تومان پول کنار می گذاشتند.

ارزان ترین بسته 10 هزار و 500 تومان قیمت دارد. یک بسته کوچک با حجم تنها یک گیگابایت که خودتان بهتر می دانید به سرعت تمام می شود. این اپراتور بسته های دو گیگابایتی را هم با قیمت 14 هزار تومان پیشنهاد می دهد. این در حالی است که بیشتر کاربران با توجه به حجم استفاده خود معمولا نمی توانند به حجم های کمتر از پنج گیگابایت فکر کنند. ایرانسل قیمت چنین بسته ای را 20 هزار و 500 تومان مشخص کرده است.

بسته هفت گیگابایتی یک ماهه 24 هزار و 500 تومان و بسته 10 گیگابایتی یک ماهه در ایرانسل 29 هزار و 500 تومان است. این یعنی کاربران ایرانسل در صورت خرید بسته یک ماهه با بیشترین مقدار حجم اینترنت، باید هر گیگابایت حجم باید سه هزار تومان پول بدهند. بعضی ها دوست دارند بسته های مدت دار خریداری کنند. در حالت سه ماهه ایرانسل دو پیشنهاد جلوی روی این دسته کاربران می گذارد. اولی بسته 18 گیگابایتی با قیمت 48 هزار تومان است و دومی بسته 24 گیگابایتی با حجم 58 هزار تومان. در اولی قیمت هر گیگابایت دو هزار و 700 تومان و در بسته دوم قیمت هر گیگابایت دو هزار و 400 تومان در نظر گرفته شده است.

خریداران بسته های شش ماهه اینترنت موبایل ایرانسل هم با پرداخت 95 هزار تومان می توانند 36 گیگابایت حجم داشته باشند. یعنی قیمت هر گیگابایت دو هزار 600 تومان است. اگر بسته شش ماهه با حجم 48 گیگابایت بخرید باید 115 هزار تومان پول بدهید. یعنی هر گیگابایت دو هزار و 400 تومان پای شما محاسبه شده است. دو تا بسته یک ساله هم در منوی ایرانسل به چشم می خورد. اولی 120 هزار تومان قیمت دارد و 48 گیگابایت حجم در اختیار مشترک می گذارد که در آن قیمت هر گیگابایت دو هزار و 500 تومان در نظر گرفته شده است. بسته دیگر 72 گیگابایت حجم دارد و با توجه به اینکه برای خریدش باید 155 هزار تومان پول بدهید، هر گیگابایت آن حدود دو هزار و 150 تومان خرج روی دست تان می گذارد.

همراه اول هم دقیقا مثل رقیب خود ایرانسل در هفته گذشته قیمت بسته های اینترنت موبایلش را افزایش داد و باعث نارضایتی کاربران شد. آن هایی که برای خرید بسته اینترنت موبایل به سایت همراه اول رفتند مشاهده کردند قیمت بسته یک ماهه به 29 هزار و 400 تومان افزایش پیدا کرده است. این بسته فقط پنج گیگابایت حجم بین الملل و 10 گیگابایت حجم داخلی در اختیار خریدار می گذاشت.

همراه اول بسته هفت و نیم گیگاباتی بین الملل به اضافه 15 گیگابایت حجم اینترنت داخلی را هم با قیمت 36 هزار و 900 هزار تومان عرضه کرده بود. هیچکدام این بسته ها برای یک کاربر معمولی کافی نیستند. قیمت بسته یک ساله با حجم 35 گیگابایت اینترنت بین المللی و 70 گیگابایت اینترنت داخلی هم به 159 هزار تومان افزایش پیدا کرده بود.

بعد از اعتراض کاربران و تشر وزیر ارتباطات انتظار داشتیم این اپرتور هم مجبور شود فتیله را پایین بکشد، اما اگر الان به سایت این اپراتور مراجعه کنیم متوجه می شویم در بر همان پاشنه می چرخد. همراه اول بسته یک ماهه با حجم یک گیگابایت را 10 هزار و 400 تومان می فروشد و خبری از بسته ای که بتواند حداقل یک ماه نیاز کاربر را فراهم کند نیست. گران ترین بسته یک ماهه همراه اول فقط هفت و نیم گیگابایت حجم بین المللی در اختیار مشترک می گذارد و با قیمت 36 هزار و 900 تومان عرضه شده است. در این حالت هر گیگابایت اینترنت موبایل برای همراه اولی ها چهار هزار و 920 تومان است.

به عنوان مشترک همراه اول احتمالا به ناچار باید خرید بسته های بلندمدت را بررسی کنید. در حالت سه ماهه این اپرتور به شما تنها خرید بسته 17.5 گیگابایتی بین الملل به اضافه 35 گیگابایت اینترنت داخلی را پیشنهاد می دهد. آن هم با قیمت 79 هزار تومان که اگر حجم داخلی را در نظر نگیریم، قیمت هر گیگابایت حجم بین الملل چهار هزار و 500 تومان تمام می شود. اگر 119 هزار تومان پول بدهید می توانید از همراه اول بسته شش ماهه با 25 گیگابایت حجم بین الملل و 50 گیگابایت حجم داخلی خریداری کنید. در این حالت قیمت هر گیگ حجم بین الملل چهار هزار و 760 تومان محاسبه می شود.

قیمت بسته یک ساله همراه اول هم به 159 هزار تومان می رسد که 35 گیگابایت حجم بین الملل و 70 گیگابایت حجم داخلی در اختیار کاربر می گذارد. یعنی هر گیگابایت اینترنت حدود چهار هزار و 500 تومان است. به این ترتیب در مقام مقایسه کاربران همراه اول هم از نظر قیمت و هم از نظر تنوع بسته های اینترنت نسبت به کاربران ایرانسل دستشان بسته تر بخواهد بود.

این اتفاقات در حالی بود که براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی هزینه ICT در سبد هزینه خانوار باید کمتر از 5/2 درصد باشد. با مدنظر قرار دادن این شاخص اگر درجایی شاهد افزایش تعرفه ها باشیم باید یا هزینه ها را در جای دیگری کاهش دهیم یا درآمد خانوار افزایش یابد تا سبد خانوار با تغییر روبرو نشود. حالا بسته های بلندمدت شش ماهه و یک ساله که از حجم اینترنت بالایی برخوردار بودند، از فهرست خدمات اپراتور ها حذف شدند.

تهدید و جریمه

در همان ابتدا، حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تخلف اپراتور ها در مورد بسته های جدید اینترنت اشاره کرد و گفت: حذف بسته های اینترنت از کد دستوری ussd و اپلیکیشن مصداق شاخص گرانفروشی است و مردم برای تهیه اینترنت با شرایط قبل باید دوبرابر هزینه پرداخت کنند.

چندی پیش نیز پیمان قره داغی، مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری گفت حذف بسته های اینترنت از سوی اپراتور ها بدون کسب تاییدیه سازمان تنظیم مقررات رادیویی صورت گرفته و تخلف است. او با بیان این که به اپراتور ها اخطار دادیم که بسته های حذف شده دوباره باید هم در پرتال و هم در اپلیکیشن قرار بگیرند، افزود: اپراتور ها برای تعرفه های قبلی مجوز دریافت کرده بودند و نباید بدون اطلاع آن را حذف می کردند. اگر قرار باشد بسته های جدیدی تعریف شده یا بعضی از بسته ها از مدار خارج شود یا حتی اگر اپراتور های غالب بخواهند کمتر از سقف، تعرفه بدهند باید از سازمان تاییدیه بگیرند که در این مورد رگولاتوری تاییدیه ای برای حذف بسته ها نداده است.

29 تیرماه بود که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان 24 ساعت به اپراتور ها مهلت داد تا تعرفه اینترنت را به حالت قبلی بازگردانند، اما تا امروز که این گزارش را می خوانید اپراتور ها بدون توجه به این اولتیماتوم ها به کار خود ادامه می دهند.

مجتبی رضاخواه، رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس نیز در گفت و گویی که با خبرنگار ما داشت به بررسی این موضوع در خانه ملت اشاره کرد و گفت: هفته آینده این موضوع با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می شود.

معاون وزیر ارتباطات نیز در گفتگو با ایرنا گفت که به دلیل برنگشتن تعرفه اینترنت به حالت اولیه از سوی اپراتور ها و تداوم تخلفی که صورت گرفته است، صبح روز شنبه جریمه دو میلیارد تومانی به دو اپراتور ایرانسل و همراه اول ابلاغ شد. جریمه نقدی قدم اول برای برخورد با تخلف صورت گرفته است و در صورت استمرار این مساله، قطعا روال های دیگر را در پیش خواهیم گرفت. تعلیق، کاهش مدت اعتبار پروانه و مواردی از این دست، مصوبه های قانونی است که می توان با استناد به آن ها تخلفات را پیگیری کرد.

سرانجام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز چند هفته پیش گفت: بنابراین اختیار، اگر تا 48 ساعت اپراتور ها تعرفه های خود را برنگردانند ما مجاز هستیم که حدود 17 میلیارد تومان در روز برای همراه اول و 11 میلیارد تومان در روز برای ایرانسل اعمال جریمه کنیم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین شرح داد: به دلیل اینکه آن ها آمار را ارائه نکرده اند سازمان تنظیم قرارداد حدود 600 میلیارد تومان را حجم گرانفروشی این دو اپراتور در این مدت استحصال کرده و این آمار به سازمان تعزیرات ارجاع و دادگاه هم برگزار گشت و قطعاً دادگاه هم مطابق با ضوابط خود در شعبه رسیدگی کننده تعزیرات احکامی را صادر خواهد کرد تا کسی جرات نکند خلاف مقررات و در جهت ظلم به مردم در کشور عمل کند.

عقب نشینی اپراتور ها

شب گذشته بود که معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دو اپراتور تلفن همراه بسته های اینترنتی بلندمدت و پرطرفدار حذف شده خود را باز می گردانند. در این راستا فلاح جوشقانی در توئیتر نوشت: دو اپراتور تلفن همراه بسته های اینترنتی بلندمدت و پرطرفدار حذف شده خود را باز می گرداندند. شرحات بیشتر را در مصاحبه با رسانه های جمعی به سمع و نظر مردم خواهیم رساند.

بر اساس گزارش ها تا کنون بسته های پرمخاطب ایرانسل به اپلیکیشن این اپراتور بازگشته است. همچنین با توجه به حجم گران فروشی اپراتور ها به مبلغ 600 میلیارد تومان که به گفته وزیر ارتباطات توسط سازمان تنظیم مقررات به دست آمده و به سازمان تعزیرات ارسال شده است، باید دید اپراتور های همراه چه برنامه ای برای جبران این خسارات به مردم دارند.

اگرچه زمزمه های عقب نشینی این 2 اپراتور حالا بلند تر از قبل شنیده می شود، اما در این میان، اما پرسشی همچنان پابرجاست که خسارت وارده به مشتریان بر اثر این گرانفروشی به کجا خواهد رسید؟

منبع: فرارو
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 443

به "از شعار تا واقعیت عقب نشینی اپراتور ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از شعار تا واقعیت عقب نشینی اپراتور ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید