6 ترفند ساده برای استفاده ساده و بهتر از گوگل درایو

به گزارش مجله حقوق، همه کسانی که از تلفن اندرویدی یا رایانه استفاده می نمایند از وجود Google Drive اطلاع دارند. این سیستم ذخیره سازی ابری خود گوگل است و یکی از برترین سرویس های ذخیره سازی ابری موجود در بازار است. اگر حساب Google دارید، بلافاصله 15 گیگابایت فضای رایگان در Google Drive دریافت می کنید و اگر به فضای بیشتری احتیاج دارید، همواره می توانید با ارتقاء به اشتراک پولی Google One، سهم 15 گیگابایتی خود را افزایش دهید. متأسفانه بسیاری از افراد علی رغم دسترسی به این سرویس، یا از آن بهره نمی گیرند و یا اگر می گیرند بسیار اندک است. اما چه از طرح پولی استفاده می نماید و چه از سرویس رایگان، بهتر است یاد بگیرید که از قابلیت های Google Drive بهره ببرید. در ادامه ما بعضی از برترین نکات و ترفند های Google Drive را آورده ایم تا به شما یاری کنیم استفاده ساده تر و کاربردی تر از این سرویس را تجربه کنید.

6 ترفند ساده برای استفاده ساده و بهتر از گوگل درایو

ترفند اول: چگونه فایل های به اشتراک گذاشته شده در گوگل درایو را راحت پیدا کنیم؟

مزایای زیادی وجود دارد که چرا باید همه داده های خود را در فضای ابری نگه دارید، به خصوص اگر به طور اتوماتیک از داده ها در Google Drive نسخه پشتیبان تهیه کنید. اشکال این است که ممکن است در پیدا کردن فایل خاصی که با شما به اشتراک گذاشته شده یا با شخص دیگری به اشتراک گذاشته اید، مشکل داشته باشید. می توانید با استفاده از اپراتور ها برای یافتن آسان تر فایل ها در Drive، از سردرد جستجوی همه فایل هایتان خلاص شوید.

شما می توانید این کار را در گوشی اندروید یا کامپیوتر خود انجام دهید؛ برای گوشی های اندروید، ابتدا برنامه Google Drive را باز کنید. سپس نوار جستجو را در برنامه پیدا کنید. برای یافتن فایل هایی که با دیگران به اشتراک گذاشته اید، از عملگر :to بهره ببرید. برای پیدا کردن فایل هایی که شخصی با شما به اشتراک گذاشته است، از عملگر :from بهره ببرید. اپراتور و آدرس ایمیلی که فایل را با شما به اشتراک گذاشته است یا با آن به اشتراک گذاشته اید را در نوار جستجو تایپ کنید و enter را فشار دهید. برای خودتان، به جای شناسه ایمیل از me بهره ببرید.

همین اپراتور ها را می توان در نسخه دسکتاپ Google Drive نیز استفاده کرد. در ابتدا Google Drive را در مرورگر رایانه خود باز کنید. همان عملگر و کلمات کلیدی بالا را در نوار جستجو وارد کنید تا آنچه را که در پی آن هستید پیدا کنید.

اگر برنامه دسکتاپ Google Drive را دارید، پوشه را باز کنید و همان اپراتور و کلمات کلیدی را در نوار جستجو وارد کنید تا آنچه را که در پی آن هستید پیدا کنید.

ترفند دوم: درست کردن میانبر در گوگل درایو

راه دیگر برای یافتن سریع یک فایل یا پوشه خاص، ایجاد میانبر است. این کار را می توان با استفاده از برنامه Google Drive یا به وسیله دسکتاپ و بعلاوه تلفن اندرویدی خود به راحتی انجام داد. به همین ترتیب، می توانید میانبر هایی برای برنامه یا حتی رایانه خود، از برنامه ایجاد کنید. برنامه Google Drive را در مرورگر اینترنت لپ تاپ یا رایانه خود باز کنید. روی فایلی که می خواهید میانبر برای آن ایجاد کنید کلیک راست کنید و سپس روی گزینه Add a shortcut to Drive کلیک کنید.

برای انجام همین عملیات در تلفن خود، ابتدا برنامه Google Drive را باز کنید. فایل یا پوشه ای را که می خواهید میانبر برای آن ایجاد کنید پیدا کنید. روی سه نقطه روی فایل یا پوشه ضربه بزنید و سپس روی گزینه Add shortcut to Drive ضربه بزنید.

پس از انجام مراحل بالا، محل میانبر خود را انتخاب کنید و در ادامه روی گزینه Add (افزودن) ضربه بزنید. می توانید میانبر هایی را برای چهار مکان از تلفن خود تنظیم کنید که این ها شامل My Drive، Computers، Shared with me و Starred هستند.

ترفند سوم: تغییر رنگ پوشه ها در گوگل درایو

بعلاوه می توانید همه پوشه های Google Drive خود را با تغییر رنگ هایشان، مرتب کنید. می توانید از روش های هماهنگی شخصی بهره ببرید، به عنوان مثال، رنگ های سبز برای پوشه های مربوط به کار یا سایه های صورتی برای پوشه های شخصی. در اینجا نحوه تغییر رنگ پوشه در بستر ذخیره سازی ابری آمده است. برای کاربران رایانه شخصی، در ابتدا Google Drive را در مرورگر دسکتاپ خود باز کنید. روی یک پوشه کلیک راست کنید و از منوی کشویی، گزینه Change color را انتخاب کنید. سپس هر رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید.

برای کاربران گوشی های اندرویدی که می خواهند چنین عملیاتی را در گوگل درایو خود انجام دهند، در ابتدا برنامه Google Drive را باز کنید. روی گزینه Files ضربه بزنید و سپس یک پوشه را انتخاب کنید. پوشه را فشار داده و نگه دارید و روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید. سپس روی گزینه Change color (تغییر رنگ) ضربه بزنید و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ترفند چهارم: مشاهده فایل اکتیویتی در گوگل درایو

گوگل همکاری در پروژه ها را با همکاران یا دوستانتان بسیار آسان نموده است. به عنوان مثال، می توانید فایل اکتیویتی را در Google Drive مشاهده کنید که به شما یاری می نماید نظرات را به اشتراک بگذارید یا بدانید چه کسی فایل را ویرایش نموده است. اگر می خواهید این کار را روی رایانه خود انجام دهید، مراحل زیر را دنبال کنید.

برنامه Google Drive را در مرورگر دسکتاپ خود باز کنید. در پی دکمه دایره ای با نشانه i در داخل بگردید و روی آن کلیک کنید. سپس روی گزینه Activity کلیک کنید.

برای کاربران گوشی های اندرویدی، در ابتدا برنامه Google Drive را باز کنید. یک فایل را انتخاب کنید و روی سه نقطه روی آن ضربه بزنید. در ادامه روی گزینه Details & activity (جزئیات و فعالیت) ضربه بزنید و در آخر نیز حالت را بر روی گزینه Activity قرار دهید.

ترفند پنجم: مرتب کردن مجدد فایل ها در گوگل درایو

راحت است که همه داده های خود را در Google Drive سازماندهی کنید. شما مجبور نیستید همه موارد را بکشید و مرتب کنید، فقط همه چیز را به صورت انبوه دوباره مرتب کنید. می توانید فایل های خود را دوباره مرتب کنید و آن ها را بر اساس نام، آخرین تغییر و آخرین باز شدن مرتب کنید. اگر کاربر دسکتاپ هستید، Google Drive را در مرورگر باز کنید. در پی گزینه current sorting criteria (معیار های مرتب سازی فعلی) بگردید و روی آن کلیک کنید. مرتب کننده را به حالت reorder تغییر دهید تا فایل های خود را دوباره مرتب کنید. سپس روی فلش کلیک کنید تا ترتیب را از صعودی به نزولی تغییر دهید.

کاربران تلفن نیز می توانند به همین نتیجه برسند. برنامه Google Drive را باز کنید. روی گزینه Files ضربه بزنید. گزینه current sorter (مرتب کننده فعلی) را در گوشه سمت راست بالا پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید. سپس گزینه sorting criteria (معیار های مرتب سازی) را انتخاب کنید. بدین ترتیب تغییرات ترتیب مجدد در همه پلتفرم ها در Google Drive شما ذخیره می شوند؛ بنابراین اگر فایل های خود را بر اساس یک معیار روی دسکتاپ یا تلفن خود مرتب کنید، در دستگاه های دیگر نیز ظاهر می گردد.

ترفند ششم: مسدود کردن اسپم در گوگل درایو

اسپم یا هرزنامه بدون شک یکی از رایج ترین مشکلاتی است که از زمان پیدایش اینترنت ما را آزار می دهد. متأسفانه، ربات ها و دیگر کاربران اینترنت متوجه شدند که چگونه می توان در Google Drive برای ما هرزنامه بفرستند. برای مقابله با این مشکل آزاردهنده، در اینجا نحوه مسدود کردن هرزنامه در Google Drive را به شما نشان خواهیم داد.

کاربران دسکتاپ در ابتدا باید به drive.google.com بروند و در مرحله بعد روی فایلی که می خواهید بلاک کنید، کلیک راست کنید. گزینه Block را از منوی کشویی انتخاب کنید. در نهایت، یک بار دیگر روی گزینه Block کلیک کنید تا دیگر از شر این اسپم ها خلاص شوید.

شما می توانید نتایج مشابهی را در تلفن اندرویدی خود نیز به دست آورید. با باز کردن برنامه Google Drive آغاز کنید. فایلی را که می خواهید مسدود کنید فشار دهید و نگه دارید. روی گزینه Block [email protected] (آدرس ایمیل فرستنده هرزنامه) ضربه بزنید و سپس برای تایید یک بار دیگر روی گزینه Block ضربه بزنید.

اگر به طور تصادفی شخص اشتباهی را مسدود کنید، به راحتی می توانید اشتباه خود را اصلاح کنید. می توانید با مراجعه به بخش People and sharing (افراد و اشتراک گذاری) تنظیمات حساب Google خود، هر کاربری را از وب یا تلفن Android خود برطرف انسداد کنید.

منبع: androidcentral

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1249

به "6 ترفند ساده برای استفاده ساده و بهتر از گوگل درایو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ترفند ساده برای استفاده ساده و بهتر از گوگل درایو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید