با این بازی ها احساسات نوزادتان را کشف کنید

به گزارش مجله حقوق، در این گزارش به شما ایده هایی داده می شود تا بتوانید با استفاده از آنها به کودک خود برای یادگیری و ابراز احساسات یاری کنید تا او بتواند به کشف دنیای اطراف خود بپردازد. شما با خواندن این مطلب در می یابید که چه انتظاراتی می توان از احساسات کودک داشت و چه زمانی برای ابراز احساسات خود نیاز به یاری ما دارند. همچنین چند ایده بازی برای تشویق احساسات بچه ها داده می شود.

با این بازی ها احساسات نوزادتان را کشف کنید

احساسات و بازی کودک

نوزادان از سه ماهگی شروع به به یادگیری احساسات خود و نحوه بیان آنها می کنند. بازی یک روش طبیعی است که نوزادان به کمک آن، می آموزند و رشد می کنند. در حقیقت این بازی است که به آنها فرصتی می دهد تا احساساتی مانند غم، شادی، خوشبختی یا ناامیدی را کشف و ابراز کنند. بنابراین این درست همان جایی است که شما باید وارد شوید و از طریق بازی با کودک، به او در یادگیری احساسات خود کمک برسانید.

منظور از بازی با کودک برای یادگیری احساسات این است که شما طرف مقابل بازی با او باشید و نه اسباب بازی ها. نمایش چهره با حالت های مختلف یک بازی مهم برای کودک در جریان یادگیری احساسات است. هرچه ارتباط چشمی بیشتر با یکدیگر برقرار کنید، روابط احساسی قوی تری را تجربه می کنید.

از قلم نیاندازید که نوزادان می توانند در مورد احساسات شان با استفاده از زبان بدن چیزهای زیادی برای شما تعریف کنند.

چه انتظاری از احساسات کودک باید داشت؟

لازم است نسبت به احساسات بچه ها و ابراز آن حساس باشیم. آنها باید در هر دوره ای احساسات مربوط به آن زمان را بیاموزند و نشان دهند. بنابراین شما باید این انتظارات را از احساسات کودک خود داشته باشید:

- از 2 تا 4 ماهگی با صدای بلند بخندند.

- از هشت ماهگی، شروع به حذف غریبه ها و خارج کردن آنها از دایره نزدیکان خود کنند. در این ایام آنها شما را به هر بزرگسال دیگری ترجیح می دهند. این حالت در نوزادان اضطراب غریبه نامیده می شود.

- از حدود هشت ماهگی علائم اضطراب جدایی از والدین بروز می کند، حتی اگر این جدایی به فاصله یک اتاق تا اتاق دیگر در داخل خانه باشد.

- از 10 ماهگی نوازش را دوست دارد و به آن تمایل نشان می دهد.

ایده های بازی برای تشویق احساسات کودک

شما برای اینکه بتوانید به نوزاد خود در کشف و ابراز احساساتش کمک کنید لازم دارید تا با او بازی کنید. در اینجا چند ایده بازی برای کمک به کودک شما ارائه شده است:

- با کودک خود موسیقی بسازید. نوازندگی موسیقی مانند آواز خواندن یا ایجاد صدا با اسباب بازی یا سازهای ساده می تواند به بچه ها کمک کند تا احساسات خود را رها کنند.

- هنگام بازی با کودک از تماس فیزیکی استفاده کنید. این کار می تواند به کودک شما در بیان احساسات کمک کند. شما می توانید شعرهای بچه هاه ای مانند دویدم و دویدم را بخوانید و هنگام خواندن، پای کودک را تند حرکت دهید تا او تجسمی بهتر از این حالت داشته باشد.

- بازی با ماسه، گِل، رنگ و دیگر مواد اینچنینی را امتحان کنید. این کار می تواند به کودک شما کمک کرده تا به شیوه های مختلف احساس عادت کند.

- برای توضیح احساسات ساده از عروسک یا اسباب بازی استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از عروسک ها یا اسباب بازی ها استفاده کنید و مواردی مانند این را بگویید: ماشین شاد است چون تنها نیست و اتوبوس با او در حال رانندگی است یا موش ناراحت است و گربه می خواهد او را نوازش کند.

اگرچه بازی برای یادگیری و پیشرفت مهم است، ولی یادمان نرود که یک تفریح است و اگر سرگرم کننده نباشید، دیگر بازی نمی شود. بنابراین ایده خوبی است که هنگام بازی، از کودک خود پیروی کنید. زبان بدن کودک شما به شما اطلاع می دهد که چه زمانی علاقه دارد بازی کند و چه موقع به میزان کافی بازی کرده و دیگر تمایلی ندارد.

در این زمینه بخوانید:

چطور با بازی، قدرت لمس و تشخیص نوزاد را تقویت کنیم؟

چه زمانی در پی کمک برای احساسات کودک خود باشید؟

گفته شد که بچه ها در هر دوره زمانی، با احساسات مختلفی آشنا می شوند اما این نکته را نباید فراموش کرد که بچه ها با سرعت های مختلف رشد می کنند. به طور کلی، لحظه های اصلی رشد به همان ترتیب همیشگی اتفاق می افتد، اما ممکن است برای هر کودک در سن متفاوتی باشد، حتی برای بچه ها در یک خانواده.

با این حال امکان دارد شرایط پیش آید که شما را سرگردان و نگران کند و نیاز به کمک برای بررسی احساسات کودک خود داشته باشید. شرایطی مانند وقتی که:

- کودک شما مرتباً صورت خود را از شما دور می کند و به چشمان شما نگاه نمی کند

- درک احساسات کودک تان سخت می شود.

- به نظر نمی رسد احساسات کودک شما در شرایط مناسبی قرار داشته باشد.

- کودک شما به ندرت از عبارات عاطفی برای برقراری ارتباط احساسی استفاده می کند - به عنوان مثال، او وقتی شاد یا غمگین باشد به شما نشان نمی دهد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 1160

به "با این بازی ها احساسات نوزادتان را کشف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این بازی ها احساسات نوزادتان را کشف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید