ثبت اطلاعات در سامانه صیاد پیش احتیاج اجرای کامل قانون چک ، رضایی: قانون جدید ناقص اجرا می گردد

به گزارش مجله حقوق، عضو کمیسیون مالی مجلس گفت: اجرای کامل قانون جدید چک، اشتباه و ایرادات صدور چک را کاهش و به صفر می رساند. اگر قانون جدید چک به صورت کامل اجرا گردد از میزان پرونده های قوه قضائیه هم کاسته خواهد شد.

ثبت اطلاعات در سامانه صیاد پیش احتیاج اجرای کامل قانون چک ، رضایی: قانون جدید ناقص اجرا می گردد

گروه مالی خبرنگاران، طبق اطلاعیه بانک مرکزی از 22 آذر 99، ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد الزامی است. با اجرای این بند از قانون جدید صدور چک، در زمان صدور چک، صادرکننده باید اطلاعات مندرج در چک از جمله، مبلغ، تاریخ سررسید و اطلاعات هویتی گیرنده چک را در سامانه صیاد ثبت نماید. با این کار، بسیاری از مسائل فعلی و تخلفات صدور چک به حداقل رسیده و امنیت و اعتبار چک به صورت قابل ملاحظه ای، افزایش خواهد یافت.

تا پیش از این به دلیل عدم ثبت اطلاعات چک در سامانه ای متمرکز، در صورت مفقود یا به سرقت رفتن لاشه چک، گیرنده چک هیچ مدرکی دال بر طلب خود از صادرکننده نداشت و به همین دلیل در دادگاه نمی توانست ادعای خود را به اثبات برساند، درنتیجه دچار خسارات فراوانی می شد. به همین دلیل در قانون جدید صدور چک، بندی اضافه شد تا اعتبار لاشه چک به حداقل رسیده و استناد به چک از طریق استعلام از سامانه صیاد صورت گیرد. اجرای این قانون از 22 آذر الزامی است و صدور چک بدون ثبت در صیاد، هیچ اعتباری ندارد.

یکی از مهمترین پیش نیازهای قانون جدید چک ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد است

در همین رابطه، علی رضایی؛ عضو کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مالی خبرنگاران درباره عدم اجرای قانون جدید چک، گفت: یکی از مهمترین پیش نیازهای قانون جدید چک ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد است. بانک مرکزی متاسفانه در این زمینه اقدام خاصی نکرده و درحال حاضر هم قانون چک به صورت کامل اجرا نمی گردد.

وی ادامه داد: اگر قانون جدید چک اجرایی گردد بار روانی کمتری به مردم و فعالین مالی، هنگام پذیرش چک وارد خواهد شد. به عبارتی اطمینان بیشتری ایجاد می نماید. صادرکننده چک هم باتوجه به اینکه، اطلاعات و سوابقش به صورت آنلاین در سامانه ثبت و قابل استعلام می گردد، هنگام صدور دقت بیشتری می نماید تا بد حساب نگردد. در صورت بدحسابی، توسط سیستم امکان صدور چک از آن گرفته می گردد.

عضو کمیسیون مالی مجلس با بیان اینکه هرچه سریع تر زیرساخت های قانون جدید چک باید فراهم گردد، گفت: اجرای کامل قانون جدید چک، اشتباه و ایرادات صدور چک را کاهش و به صفر می رساند. امیدواریم هرچه سریع تر زیرساخت های قانون آماده گردد، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و حتی کمیسیون مالی مجلس در این زمینه مسئول هسستند و باید کار را به سر انجام رسانند.

وی در انتها توضیح داد: درصورتی که قانون جدید چک به صورت کامل اجرا گردد از میزان پرونده های قوه قضائیه هم کاسته خواهد شد. در حال حاضر بر اساس آمارها با وجود این که قانون به صورت ناقص اجرا می گردد، میزان چک های برگشتی کاهش داشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 654

به "ثبت اطلاعات در سامانه صیاد پیش احتیاج اجرای کامل قانون چک ، رضایی: قانون جدید ناقص اجرا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت اطلاعات در سامانه صیاد پیش احتیاج اجرای کامل قانون چک ، رضایی: قانون جدید ناقص اجرا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید