افرادی که سود سهام عدالت را دریافت نکردند، چه کار نمایند؟

به گزارش مجله حقوق، به گزارش خبرنگاران، واریز دومین مرحله سود سهام عدالت از یکشنبه 13 تیر 1400 شروع شد. بر این اساس 40 درصد سود سهامداران عدالت پرداخت شد و 10 درصد دیگر آن به علت افزایش سرمایه چند شرکت و عدم واریز سود دو شرکت، تا کنون پرداخت نشده است.

افرادی که سود سهام عدالت را دریافت نکردند، چه کار نمایند؟

جدول واریز سود سهام عدالت به توضیح زیر است:

این نحوه پرداخت سود مانند مرحله اول برای سهامداران سوالات و ابهاماتی را ایجاد کرد. یکی از این ابهامات مربوط به این سوال بود که چرا با وجود دریافت پیامک واریز سود سهام عدالت از بانک، اما برای بعضی از افراد امکان برداشت این سود وجود ندارد؟

در این رابطه با دو تن از مسئولان شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه به مصاحبه نشسته ایم؛

حسین قشمی مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال اعلام کرد: تمام 22 بانک عامل موظف بوده اند که در توضیح واریزی عبارت سود سهام عدالت را قید نمایند. تمام بانک ها به جز دو بانک این مورد را رعایت نموده بودند البته این دو بانک مجدد به سهامداران پیامک زدند که ممکن است این پیامک مجدد برای همه افراد ارسال شده باشد. در حالی که ممکن است این سود به دلایل معینی به حساب بعضی افراد واریز نشده باشد، که این مورد بسیار بعید و کم است.

او در ادامه اضافه کرد: واریز سود بر اساس اعلام شماره شبا است که سهامداران به سجام و سامانه سهام عدالت اعلام نموده اند. نکته ای که باید به آن اشاره نمود این است که خیلی از افراد اصلا یادشان نمی آید که در هنگام ثبت نام کدام شماره شبا را برای دریافت سود اعلام نموده اند و به این صورت حساب بانک های دیگر خود را آنالیز می نمایند.

سود سهام عدالت به کدام حساب ها واریز نمی گردد؟

قشمی اعلام کرد: بانک ها نمی توانند به حساب های ارزی، حساب های مسدود یا راکد و حساب های مشترک، این سود را واریز نمایند.

او گفت: به طور کل افرادی که حسابشان فعال است و مسئله ای از لحاظ سیستم بانکی ندارند، سود برای آن ها به طور کامل واریز شده است.

مهدی نعمتی، مدیر روابط عمومی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) هم اعلام کرد: مسئله ای که اکنون وجود دارد این است که بخشی از افراد شماره حساب هایی را اعلام نموده اند که این حساب ها اکنون یا مسدود یا راکد است. بر اساس قوانین بانک مرکزی اگر شش ماه از حساب استفاده نگردد، این حساب غیر فعال می گردد در این صورت بانک ها نمی توانند تراکنشی را با آن حساب انجام دهند، تا این شخص آن حساب را فعال و یا حساب نوی را افتتاح کند. در دوره قبل هم چنین مواردی وجود داشته است.

نعمتی در این رابطه اضافه کرد: یک سری از بانک ها در حال به روز رسانی شماره موبایل ها هستند. در این صورت به شماره های قدیمی، پولی واریز نمی گردد تا خود شخص به بانک مراجعه کند و خدمات نو تری از بانک دریافت نمایند.

افرادی که سود برای آنها واریز نشده به کجا مراجعه نمایند؟

نعمتی اعلام کرد: افراد که سود برایشان تا به امروز واریز نشده است، در ابتدا می توانند به سایت سهام عدالت به آدرس www.sahamedalat.ir مراجعه نمایند و شرایط خود را ملاحظه نمایند. اگر مشکل حل نشد می توانند با شماره 1569 تماس بگیرند که در این روز ها این مرکز تماس قاعدتا شلوغ است.

او ادامه داد: اگر از این طریق هم مشکل حل نشد، افراد می توانند به کارگزاری و بانک ها خودشان مراجعه نمایند و پیگیر شرایط دریافت سودشان باشند. در این فرآیند واریز سود یکسری از پرداختی ها برگشت می خورد ما در حال حاضر منتظر گزارش بانک ها هستیم که بعدا اطلاع رسانی خواهیم کرد که افرادی که این سود را دریافت ننموده اند، مسائل شان رفع تا سود به حسابشان در بازه زمانی معین دیگری واریز گردد.

بر اساس گفته های این دو مقام مسئول سود مرحله دوم سهام عدالت برای تمام افرادی که حساب بانکی آن ها از لحاظ سیستم بانکی مسئله ای ندارد و حساب فعالی دارند، واریز شده است و در غیر این صورت افراد می توانند از مراجع مختلف پیگیر شرایط خود باشند.

منبع: خبرنگاران

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 997

به "افرادی که سود سهام عدالت را دریافت نکردند، چه کار نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افرادی که سود سهام عدالت را دریافت نکردند، چه کار نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید