چرا یک عضو جدید به هیات اجرایی کمیته ملی المپیک اضافه شد؟

به گزارش مجله حقوق، به گزار ش خبرنگاران، یکی از مصوبات چهل و هفتمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک اضافه شدن یک عضو جدید به ترکیب هیات اجرایی این کمیته بود.

چرا یک عضو جدید به هیات اجرایی کمیته ملی المپیک اضافه شد؟

در جریان این مجمع که روز دوشنبه برگزار شد با پیشنهاد سیدرضا صالحی امیری و تصویب اعضای حاضر در آکادمی ملی المپیک، محسن رضوانی به عنوان عضو جدید هیات اجرایی کمیته ملی المپیک معرفی شد.

اینکه لزوم اضافه شدن یک عضو جدید به ترکیب هیات اجرایی کمیته ملی المپیک آنهم بعد از گذشت دو سال از برگزاری انتخابات این کمیته چیست؟، سوالی است که پیرامون این پیشنهاد و مصوبه مطرح است و قاعدتا پاسخ آن را باید در اساسنامه جدید جستجو کرد.

اساسنامه اصلاحی کمیته ملی المپیک ملاک تمام تصمیم گیری های اخیر ریاست این کمیته بوده است و از جمله انتخاب دبیرکل و خزانه دار؛ طبق این اساسنامه دبیرکل و خزانه دار با پیشنهاد رئیس و مصوبه هیات اجرایی معین می شوند آنهم بدون حق رای.

بنابراین کیکاووس سعیدی و فرح نصیری که اخیرا حکم دبیرکلی و خزانه داری کمیته ملی المپیک را دریافت کردند، اعضای صرفا مشورتی در ترکیب هیات اجرایی هستند. بدین ترتیب با کنار رفتن آرای این دو نفر، ترکیب اعضای دارای حق رای در هیات رئیسه و هیات اجرایی کمیته ملی المپیک به 10 نفر کاهش پیدا می کند درحالیکه طبق قوانین کمیته بین المللی المپیک که در اساسنامه جدید هم لحاظ شده است، ترکیب هیات رئیسه و هیات اجرایی باید یک رقم فرد باشد.

بر این اساس اساسنامه اصلاحی کمیته ملی المپیک ترکیب 11 نفره را برای هیات رئیسه و هیات اجرایی پیشنهاد داده است. طبق همین اساسنامه که برگرفته از قوانین IOC است بیشتر اعضای ترکیب هیات رئیسه و هیات اجرایی که معمولا از آن به نصف +یک تعبیر می شود باید از میان روسای المپیکی باشند.

بر همین اساس اضافه شدن یک عضو جدید از میان روسای المپیکی به هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در دستور کار مجمع قرار گرفت.

برگزاری مجمع فوق العاده برای رای گیری و انتخاب عضو جدید یا ملاک قراردادن انتخابات سال 96 و استفاده از نتایج آن برای معین عضو جدید دو پیشنهادی بود که در مجمع روز دوشنبه توسط صالحی امیری مطرح شد. اعضا به پیشنهاد دوم رای مثبت دادند.

بدین ترتیب محسن رضوانی که در انتخابات 25 دی ماه سال 96 کمترین اختلاف رای را با ترکیب منتخب هیات اجرایی داشت، به عنوان عضو جدید این هیات معرفی شد. بر این اساس ترکیب هیات رئیسه و هیات اجرایی کمیته ملی المپیک به این شرح خواهد بود:

* رئیس: سیدرضا صالحی امیری

* نایب رئیس: طاهره طاهریان

* نایب رئیس: فضل الله باقرزاده

* عضو: سید عبدی افتخاری

* عضو: علی دادگر

* عضو: علیرضا رحیمی

* عضو: مجید شایسته

* عضو: مجید کیهانی

* عضو: محمد علیپور

* عضو: هادی ساعی

* عضو: محسن رضوانی

کیکاووس سعیدی به عنوان دبیرکل و فرح نصیری نیز به عنوان خزانه دار در جلسات هیات اجرایی کمیته ملی المپیک حضور دارند اما بدون داشتن حق رای.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 42

به "چرا یک عضو جدید به هیات اجرایی کمیته ملی المپیک اضافه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا یک عضو جدید به هیات اجرایی کمیته ملی المپیک اضافه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید