واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تایید شد؛ روس ها هم به ساخت واکسن نزدیک شدند

به گزارش مجله حقوق، ماموریت و روش کار واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد، فقط تقویت سیستم ایمنی بدن نیست بلکه با شبیه سازی ویروس کرونا، بدن را تربیت می نماید تا روش مبارزه با ویروس را بیاموزد.

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تایید شد؛ روس ها هم به ساخت واکسن نزدیک شدند

به گزارش ایرنا، واکسن آکسفورد، نخستین محصول نیست و در آمریکا و چین نیز دستاورد های مشابهی حاصل و منتشر شده است.

روش استفاده از فرمول ژنتیکی ویروس کرونا (آر. ان. ای RNA) نتایج امیدبخش دیگری هم به دنبال داشته است که اولین بار از طریق شرکت آمریکایی مدرنا ثبت شد. دو شرکت دارویی دیگر هم با استفاده از RNA کرونا مشغول ساخت واکسن هستند.

همین الان که گزارش پیش رو را می خوانید 124 واکسن کرونا در سرتاسر دنیا، مراحل آزمایش و فراوری را طی می نماید که 10 مورد آن ها به مرحله آزمایش انسانی رسیده، اما واکسن دانشگاه آکسفورد تا به امروز به یک هزار و 77 نفر تزریق شده و نتایج امیدوارنماینده ای را نشان داده است؛ به طوری که رسانه های انگلیسی می گویند دولت انگلیس پیشاپیش صد میلیون دُز از این واکسن را سفارش داده است.

تربیت سیستم ایمنی بدن؛ دفاع رفتارشناسانه

ماموریت و روش کار واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد، فقط تقویت سیستم ایمنی بدن نیست بلکه با شبیه سازی ویروس کرونا، بدن را تربیت می نماید تا روش مبارزه با ویروس را بیاموزد.

تربیت سیستم ایمنی بدن، ماموریت واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد است. این واکسن در واقع، سیستم ایمنی را به مختصاتی از عنصر مهاجم (ویروس) و تاکتیک حمله آن، شرطی می نماید و رفتارشناسانه تر عمل می نماید.

رزمایش در آزمایشگاه

ممکن است این سازوکار، رزمایش های نظامی و تمرین مقابله با دشمن فرضی را به ذهن متبادر کند، اما نتایج آزمایش به طرز امیدوارنماینده ای نشان داد که تزریق آن باعث فراوری پادتن بیشتر و افزایش تعداد نگهبانان ایمنی بدن یعنی گلبول های سفید خون با سلول یا لنفوسیت T (تی) که نوعی گلبول سفید است و نقش معین نماینده ای در دستگاه ایمنی بدن با کنترل و راهنمایی دستگاه ایمنی به ویژه در سازگاری آن با محیط ایفا می نماید. این سلول ها به فعال شدن سایر سلول های ایمنی با آزاد شدن سیتوکین سلول های T یاری می نمایند.

روس ها و چینی ها هم به فراوری واکسن کرونا نزدیک شدند

روسلان تالیکوف معاون اول وزیر دفاع روسیه گفت: اولین واکسن روسی برای کرونا که توسط متخصصان نظامی و دانشمندان مرکز تحقیقاتی Gimali تهیه و فراوری شده است آماده استفاده است.

او ادامه داد: کارشناسان نظامی و دانشمندان ما ارزیابی های نهایی از نتایج آزمایش واکسن جدید ضد کرونا را انجام داده اند. همه داوطلبانی که در آزمایش این واکسن شرکت کردند در سلامت کامل هستند و امنیت لازم برای روبرو با ویروس را به دست آوردند و به همین خاطر می توان گفت که نخستین واکسن ضد کرونا در روسیه آماده شده است.

علاوه بر این، دانشمندان چینی در مقاله ای در همین مجله نتایج تحقیقات خودشان را در مورد یک واکسن آزمایشی دیگر منتشر نموده و گفتند که با استفاده از تکنیکی مشابه با تیم دانشمندان آکسفورد دستگاه ایمنی بدن را به پاسخ واداشته اند.

علاوه بر این، دانشمندان چینی در مقاله ای در همین مجله نتایج تحقیقات خودشان را در مورد یک واکسن آزمایشی دیگر منتشر نموده و گفتند که با استفاده از تکنیکی مشابه با تیم دانشمندان آکسفورد دستگاه ایمنی بدن را به پاسخ واداشته اند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 388

به "واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تایید شد؛ روس ها هم به ساخت واکسن نزدیک شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تایید شد؛ روس ها هم به ساخت واکسن نزدیک شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید