هشدار سازمان ملل درباره تهدید توسعه انسانی در دوران پساکرونا

به گزارش مجله حقوق، سازمان ملل در گزارش جدید خود هشدار داد تاثیرات بی سابقه همه گیری کرونا در کنار بحران های محیط زیستی که دنیا با آن روبرو است، عقبگرد از پیشرفت و توسعه انسانی را تهدید می نماید و به آسیب پذیری بیشتر جوامع انسانی و نابرابری دامن می زند.

هشدار سازمان ملل درباره تهدید توسعه انسانی در دوران پساکرونا

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین روز سه شنبه به نقل از هشدار برنامه توسعه سازمان ملل اضافه کرد: اگر رهبران دنیا تصمیمات درستی را برای جلوگیری از محاصره شدن در مقابل مسائل محیط زیستی و نابرابری های اجتماعی اتخاذ ننمایند، دنیا، از یک بحران گرفتار بحران دیگری می گردد و بار دیگر پیشرفت هایی که در دهه های اخیر در بخش های سلامت، آموزش، آزادی اجتماعی و مبارزه با فقر حاصل آمده است بار دیگر به عقب باز خواهد گشت.

پدرو کنسسیو مدیر برنامه توسعه انسانی و نویسنده اصلی گزارش اخیر برنامه توسعه انسانی سازمان ملل گفت: در حال حاضر به شکل بی سابقه ای منابع مالی برای مقابله با کرونا جمعع آوری شده است و می توان درباره این که این منابع را چگونه تخصیص داد انتخاب کنیم و این انتخاب می تواند به افزایش نابرابری ها یاری کند یا فشار بر کره خاکی ما را افزایش دهد. این منابع می تواند شامل بسته های محرک محرکی باشند که از سوخت های فسیلی استفاده می نمایند یا به استفاده ناپایدار از منابع می افزایند یا شامل بودجه ای است که یاریی به برطرف مسائل بهداشتی و آموزشی نمی نماید.

وی گفت:تغییرات آب و هوایی ممکن است به نظر بسیاری مساله غریب و دورافتاده باشد اما اکنون ما شاهد هستیم که تغییرات آب و هوایی تا حالا اتفاق افتاده است و ما شواهد آن را می بینیم و زمانی برای از دست دادن نیست.

گاردین نوشت: تحقیقات این رسانه نشان داده که کشورها تا به امروز نتوانسته اند به وعده های خود برای بازیابی سبز یاری نمایند و اکنون هزینه های بیشماری صرف حمایت از اقتصاد کربنی می گردد. گازهای گلخانه ای که همزمان با قرنطینه در فصل بهار سال جاری منتشر شدند اکنون در حال بازگشت هستند.

این گزارش هشدار داد اگر عملکرد کشورها را براساس نقش آنها در فراوری گازهای کربنی و استفاده از منابع و آسیبی که وارد می نمایند ارزیابی کنیم پیشرفت هایی که تا به امروز در کشورهای غنی حاصل شده بواسطه آسیب کنونی و آینده بر اکوسیستم و استفاده بیش از حد از منابع طبیعی و گازهای کربنی از بین خواهند رفت.

در 30 سال گذشته گزارش توسعه انسانی فقط بر مسائل مالی متمرکز نبوده بلکه شامل اقدامات کشورها در در حوزه های سلامتی و آموزشی و استانداردهای زندگی بوده است. گزارش اخیر شامل دو عامل جدید بوده است که شمال مصرف مواد و انتشار گازهای دی اکسید کربن از سوی کشورها بوده تا افزایش استفاده از منابع در سال های اخیر و تاثیر آن بر آب و هوا را مورد تاکید قرار دهد.

کنسسیو گفت همه گیری نابرابری های کنونی را افزایش داده است.

این گزارش اشاره می نماید که نابرابری های مالی و اجتماعی تقویت شده است دسترسی به مراقبت های بهداشتی برای اقشار فقیرتر جامعه محدود شده و نظام سلامت در دنیا تحت فشار است و بچه ها حتی در کشورهای در حال توسعه از دسترسی به مدارس در شرایطی که کلاس ها آنلاین برگزار می گردد، محروم شده اند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 649

به "هشدار سازمان ملل درباره تهدید توسعه انسانی در دوران پساکرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل درباره تهدید توسعه انسانی در دوران پساکرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید