مقاومت ضد میکروبی همچون همه گیری کووید-19 خطرناک است

به گزارش مجله حقوق، تهران (پانا) - سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است: مقاومت ضد میکروبی همچون همه گیری بیماری کووید-19 خطرناک است.

مقاومت ضد میکروبی همچون همه گیری کووید-19 خطرناک است

به گزارش ایسنا، سازمان جهانی بهداشت روز گذشته (جمعه) هشدار داد: رشد مقاومت ضد میکروبی به اندازه شیوع کروناویروس خطرساز است و می تواند پیشرفت های پزشکی را که در طول یک قرن بدست آمده مورد تهدید قرار دهد.

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان جهانی بهداشت این موضوع را یکی از بزرگترین تهدیدهای عصر حاضر خوانده است.

مقاومت ضد میکروبی به شرایطی گفته می شود که بر اثر آن عوامل بیماری زا در برابر داروهای موجود-آنتی بیوتیکها، داروهای ضد ویروسی یا ضد قارچ- مصون می شوند به گونه ای که جراحت ها و عفونت های شایع به عاملی کشنده تبدیل می شوند.

مقاومت ضد میکروبی در سالهای اخیر به دلیل زیاده روی انسان ها در مصرف چنین داروهایی و به کار گیری آنها در مراکز پرورش حیوانات رشد قابل توجهی داشته است.

به گفته دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، هرچند مقاومت ضد میکروبی به فوریت همه گیری بیماری کووید-19 نیست اما می تواند همچون این بیماری خطرناک باشد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که مقاومت ضد میکروبی می تواند امنیت غذایی، رشد اقتصادی و توانایی بشر برای مقابله با بیماری ها را نیز با خطر روبرو کند.

داروهای آنتی بیوتیک در دهه 1920 کشف شدند و جان ده ها میلیون انسان را در برابر بیماری هایی از قبیل ذات الریه، سل و مننژیت حفظ کرده اند. هرچند با گذشت چندین دهه، باکتری ها نحوه مقابله با داروهای آنتی بیوتیک را فرا گرفته و توانسته اند در برابر داروهایی که پیش از این آنها را نابود می کرد، مقاوم شوند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، فدراسیون بین المللی تولیدکنندگان و انجمن های داروسازی (IFPMA) اعلام کرده است: هر سال حدود 700 هزار نفر در جهان بر اثر مقاومت ضد میکروبی جان خود را از دست می دهند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 593

به "مقاومت ضد میکروبی همچون همه گیری کووید-19 خطرناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاومت ضد میکروبی همچون همه گیری کووید-19 خطرناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید