شاهدان یک کشتار در نیجریه: ارتش و پلیس به سمت مردم شلیک کردند، تیم تحقیق در حال بررسی

به گزارش مجله حقوق، گروه های حقوق بشری سازمان عفو بین الملل از کشته شدن 12 معترض به دست پلیس نیجریه در اعتراضاتی مسالمت آمیز خبر دادند.

شاهدان یک کشتار در نیجریه: ارتش و پلیس به سمت مردم شلیک کردند، تیم تحقیق در حال بررسی

حدود یک ماه پیش گروهی از معترضان در شهر لاگوس نیجریه علیه رفتار خشن پلیس در این کشور دست به تظاهرات مسالمت آمیز زدند و خواستار انحلال پلیس ویژه ضدسرقت سارس در این کشور شدند.

به گزارش خبرنگاران، پلیس ضدسرقت سارس (SARS) در نیجریه بدنام است و دست به اعمال خشونت آمیز علیه شهفرایندان در نیجریه زده است. اعضای این پلیس به شکنجه، بدرفتاری و حتی اعدام خودسرانه متهم هستند.

تظاهرات مسالمت آمیز معترضان در ماه گذشته میلادی با سرکوب شدید مقامات امنیتی روبرو شد و اینک برخی از شاهدان عینی از تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی و پلیس به معترضان صلح جو خبر می دهند. آنها اظهارات خود را در قالب یک استشهادنامه به دست کمیته دادگستری رسانده اند.

کمیته قضایی نیجریه نیز دریافت شهادت نامه ای کتبی از برخی از شاهدان عینی در تظاهرات ماه قبل در لاگوس را تائید کرده و در حال تحقیق و بررسی شهادت شهود است.

رویترز در گزارشی نوشت: شاهدان در استشهاد کتبی خود اعلام کرده اند که سربازان پس از تیراندازی در تظاهرات مسالمت آمیز، اجساد را با کامیون جابه جا کرده و پوکه های گلوله خود را از محل وقوع جرم جمع کرده اند. تحقیقات تیم های قضایی و دادگستری در مورد این ادعاها شروع شده و این فرایند باعث ناخشنودی مقامات ارتش و پلیس شده است.

کین لولو کهینده مشاور ارتش نیجریه در حال صحبت با احمد تایو فرمانده تیپ 81 در لاگوس در کنار مقامات تیم دادگستری- آنها در مورد خشونت ارتش و پلیس برای کشتار معترضان در ماه گذشته میلادی تحقیق می کنند/ عکس: رویترز

رویترز شهادت سه نفر از شاهدان این پفراینده را مشاهده کرده است. دابیرولاوا ایوکو در شهادت خود می گوید: سربازان شلیک می کردند و من مردمی را می دیدم که زخمی یا مرده به زمین می افتادند.

هئیت بررسی قضایی در حال تحقیق در مورد ادعاهایی است که ارتش و پلیس را به شلیک به سمت معترضان در تظاهرات مسالمت آمیز متهم کرده است.

اعتراضات ماه گذشته بدترین تظاهرات پس از سال 1999 در نیجریه به شمار می آید. براساس قانون اساسی 1999 این کشور به سمت حکومتی غیرنظامی و مدنی پیش رفت.

در اواخر مهر ماه اعتراضات نیجریه به دلیل بدرفتاری پلیس به اوج خود رسید و گروه های حقوق بشری سازمان عفو بین الملل از کشته شدن 12 معترض به دست پلیس در اعتراضاتی مسالمت آمیز خبر دادند.

احمد تایوو فرماند تیپ 81 در لاگوس نیجریه در تحقیقات تیم قضایی این کشور در باره رفتار خشن نیروهای نظامی و کشتار معترضان صلح جو به سوالات پاسخ می دهد/ عکس: رویترز

نیروهای ارتش و پلیس کشتار معترضان را رد می کنند.

احمد تایوو فرمانده تیپ 81 ارتش در لاگوس در اظهارات خود اظهار داشت که سربازان برای متفرق کردن جمعیت از شلیک هوایی و گلوله های غیرجنگی استفاده کرده اند.

دو نفر از شاهدان غیر نظامی، شلیک هوایی توسط برخی از سربازان را تائید کرده اند. اما هر سه نفر آنها می گویند که برخی از سربازان به معترضان صلح جو شلیک و آنها را کشته یا زخمی کرده اند.

دو نفر از شاهدان می گویند سربازان اجساد را با کامیون و وانت حمل کردند و یک نفر از آنها اظهار کرد که آنها پوکه های گلوله را با خود بردند.

دو نفر از شاهدان نیز می گویند که در اواخر روز تظاهرات پلیس به محل تجمع معترضان بازگشت به به سمت معترضان شلیک کرد.

شرکت وکیل معترضان و شهود در یک جلسه تحقیقی در باره تیراندازی به معترضان در تظاهرات صلح آمیز لاگوس/ رویترز

ایوکو گفت: سرباز خاصی را به خاطر دارم که هنگام شلیک می رقصید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 583

به "شاهدان یک کشتار در نیجریه: ارتش و پلیس به سمت مردم شلیک کردند، تیم تحقیق در حال بررسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهدان یک کشتار در نیجریه: ارتش و پلیس به سمت مردم شلیک کردند، تیم تحقیق در حال بررسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید