روسیه: اقدام آمریکا نقض قطعنامه 2231 بود

به گزارش مجله حقوق، به گزارش خبرنگاران، هیأت نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد با اعلام اینکه به قطعنامه شورای امنیت در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران که آمریکا آن را پیشنهاد داده بود، رأی منفی داد، در بیانیه ای تأکید کرد: ما همیشه با کوشش ها برای تحمیل تحریم های تسلیحاتی علیه ایران به وسیله شورای امنیت سازمان ملل مخالفیم. رویه تأیید مورد به موردِ انتقال سلاح به داخل ایران یا خارج از این کشور در قطعنامه 2231 شورای امنیت نه ارتباطی به حق ایران برای توسعه برنامه صلح آمیز هسته ای داشته و نه مشروط به هیچ شرط دیگری بوده است. این رویه از شروع موقت بوده و دقیقاً برای یک دوره 5 ساله معرفی شده و هرگز قرار نبوده تمدید گردد. ما کماکان بر اساس این فرضیه عمل می کنیم که هیچ دلیل حقوقی و یا دلایل دیگر برای تجدیدنظر در چنین رویکردی وجود ندارد.

روسیه: اقدام آمریکا نقض قطعنامه 2231 بود

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

در ادامه این بیانیه آمده است: علاوه بر این، پیشنهاد آمریکا نقض آشکار ضمیمه ب قطعنامه 2231 شورای امنیت است که صراحت دارد تنها روش مشروع برای تجدیدنظر در تقویم زمانی مربوط به نظام فوق الذکر برای انتقال سلاح، تصمیم متفق القول کمیسیون مشترک برجام است. آمریکا با توجه به خروج عامدانه اش از این توافق در سال 2018 که هیچگاه هم آن پنهان نکرد حق خود برای استفاده از این ابزار را از دست داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین هم در یک پیغام توئیتری به این موضوع واکنش نشان داد: کوشش آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران بازنده شد. کاملاً قابل پیش بینی بود. این کوشش، بی اساس بود. کسانی که در این زمینه نگرانی هایی مطرح می نمایند نباید مبالغه به خرج دهند. فقط به یاد بیاورید: قبل از سال 2010 هیچ تحریم [تسلیحاتی علیه ایران] در کار نبود و هیچ فاجعه ای رخ نداد. الان هم اتفاقی نمی افتد.

لازم به ذکر است که شورای امنیت سازمان ملل در رأی گیری مجازی خود با کسب 11 رأی ممتنع، دو رأی مخالف و دو رأی موافق نتوانست قطعنامه پیشنهادی آمریکا را که درصدد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای مدت زمانی نامحدود بود، به تصویب برساند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 427

به "روسیه: اقدام آمریکا نقض قطعنامه 2231 بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: اقدام آمریکا نقض قطعنامه 2231 بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید