بولتون: ترامپ برجام را احیا کرد

به گزارش مجله حقوق، فارس نوشت: جان بولتون، مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا در یادداشتی نوشته کوشش دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ برای فعال کردن ساز و کار ماشه و احیای تحریم ها علیه ایران بار دیگر به توافق هسته ای برجام جان بخشیده است.

بولتون: ترامپ برجام را احیا کرد

بولتون در تیتر یادداشت خود در وبگاه شبکه خبری بلومبرگ نوشته است: ترامپ، بار دیگر توافق هسته ای ایران را احیا نموده است.

دونالد ترامپ چند ماه قبل از خروج از برجام، جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب کرد. بولتون سپتامبر 2019 از سمتش اخراج شد.

بولتون در هفته های گذشته به شدت با کوشش دولت ترامپ برای استناد به مفاد توافق هسته ای برجام و متن قطعنامه 2231 شورای امنیت جهت فعال کردن ساز و کار موسوم به مکانیسم ماشه مخالفت نموده است.

او چندی پیش در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال ضمن یادآوری اینکه آمریکا از توافق هسته ای خارج شده و نمی تواند همانند یک کشور عضو مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند، هشدار داده بود اصرار دولت ترامپ بر این جهت می تواند به تضعیف حق وتوی آمریکا در شورای امنیت منجر گردد.

بولتون در یادداشت جدید خود که امروز چهارشنبه منتشر شده نوشته است: رئیس جمهور ترامپ با درخواست برای بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران به موجب مفاد قطعنامه صادرشده توسط شورای امنیت در سال 2015 خدمت بزرگی به جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات نموده است.

او نوشته است: بایدن و هم سلفانش، بارها وعده پیوستن دوباره به توافق هسته ای ایران را داده اند؛ ترامپ با خروج از برجام در مه 2018، در اقدامی درست تیری به قلب این توافق فرو کرد، اما او اکنون در حال احیای قلبی-ریوی این توافق است.

دولت آمریکا روز پنجشنبه (21 اوت/30 مرداد) با ارائه نامه ای به رئیس شورای امنیت رسماً این شورا را از خواست خود برای بازگرداندن تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران آگاه کرد.

آمریکا در این نامه ایران را به نقض اساسی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم نموده است.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، فرایند 30 روزه ای را شروع می کرد که می توانست به بازگشت اتوماتیک تحریم سازمان ملل علیه ایران منجر گردد.

در آن حالت، تمامی تحریم های سازمان ملل نیمه شب 19 سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با 04:30 بامداد 29 شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می شدند. این تاریخ، چند روز قبل از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

با این حال، آمریکا اردیبهشت سال 1397 به مشارکتش در برجام سرانجام داده و طبق گفته اعضای شورای امنیت نمی تواند از حقوق تصریح شده در این توافق و متن قطعنامه صادرشده برای تأیید آن استفاده کند.

به همین دلیل، کوشش آمریکا از همان شروع با مخالفت های جدی روبرو شده است. خبرگزاری رویترز 1 شهریورماه گزارش داد 13 عضو شورای امنیت با نگارش نامه هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام نموده اند.

جان بولتون هم در یادداشت روز سه شنبه خود استدلال دولت آمریکا مبنی بر اینکه هنوز طرف توافق هسته ای به شمار می رود را به چالش کشیده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 444

به "بولتون: ترامپ برجام را احیا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولتون: ترامپ برجام را احیا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید