الکاظمی برای شرکت در انتخابات ماه ژوئن آماده می گردد

به گزارش مجله حقوق، ایسنا نوشت: به گفته منابع عراقی، نخست وزیر این کشور درصدد تشکیل فراکسیونی سیاسی جهت شرکت در انتخابات زودهنگام ژوئن 2021 است.

الکاظمی برای شرکت در انتخابات ماه ژوئن آماده می گردد

به نقل از العربی الجدید، یک منبع نزدیک به مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد، روزهای گذشته شاهد نشست های فشرده ای میان الکاظمی و تیم سیاسی وی برای تشکیل فراکسیونی به عنوان یک فراکسیون مدنی مستقل که 90 درصد اعضای آن جوانان باشند، جهت شرکت در انتخابات زودهنگام بودیم. هنوز با نام این فراکسیون توافق نهایی نشده است.

این منبع اضافه نمود: فراکسیون انتخاباتی الکاظمی شامل فعالان برجسته ای است که نقشی در تظاهرات اکتبر داشتند و بیشتر آنها خبرنگاران، اصحاب رسانه و شخصیت های دانشگاهی هستند.

به گفته منابع، چندین نشست برای آنالیز جذب چهره های جدید برای این فراکسیون و رقابت با احزاب کلاسیک در مقرهای اصلی به ویژه بغداد و جنوب کشور برگزار گردید. الکاظمی احتمالا ناظر و موسس فراکسیون جدید خواهد بود و مشروط به این نیست که حتما خودش نامزد انتخابات باشد.

در حالی که دفتر نخست وزیر عراق از یکشنبه از واکنش نشان دادن به این گزارشات خودداری می نماید، ندی شاکر جودت، نماینده ائتلاف النصر در مصاحبه با العربی الجدید گفت: الکاظمی قبل از برعهده دریافت پست نخست وزیری یک شرط را قبول کرد و آن شرکت نکردن در انتخابات آینده و عدم تشکیل حزب بود. بعد از این به وی رأی اعتماد داده شد. اکنون ما از گزارشات مبنی بر کوشش وی برای تشکیل فراکسیون انتخاباتی تعجب می کنیم.

وی الکاظمی را متهم کرد به اینکه از پست و اختیاراتش برای تحقق دستاوردهای سیاسی و انتخاباتی استفاده می نماید و به میادین تظاهرات و نزد فعالان رفته و تعدادی از آن ها را با هدف کسب آرایشان به کار گرفته است.

جودت گفت: الکاظمی از شروع اعتراضات در اکتبر 2019 حامیانی در داخل این اعتراضات داشت. او اکنون بیشتر از آنکه مشغول حل بحران های عراق به ویژه بحران مالی باشد، مشغول تشکیل فراکسیون انتخاباتی است.

در مقابل، غضنفر البطیخ، از رهبران ائتلاف الفتح خاطرنشان کرد قانونی وجود ندارد که نخست وزیر را از شرکت در انتخابات منع کند، اما توافق سیاسی وجود داشت که نخست وزیر را از شرکت در انتخابات منع می نماید. نگرانی هایی درباره استفاده الکاظمی از پستش برای دستیابی به اهداف انتخاباتی به ویژه بعد از معین تعداد زیادی از فعالان به عنوان مشاور خود وجود دارد. استفاده از سِمت باعث می گردد رقابت انتخاباتی ناعادلانه و غیرشفاف باشد.

محمد التمیمی، تحلیلگر سیاسی عراقی نیز گفت، براساس اطلاعات الکاظمی و فراکسیون انتخاباتی وی در مرحله سیاسی آینده به ویژه در شهرهای دارای اکثریت شیعه تأثیرگذار خواهد بود. الکاظمی و فراکسیون وی احتمالا 20 کرسی در مجلس جدید به دست می آورند به ویژه اینکه بیشتر این شخصیت ها از جوانان هستند و در انقلاب اکتبر نقش دارند. الکاظمی اکنون برای جذب تعداد بیشتری از آن ها کوشش می نماید. گروه های سیاسی بانفوذ نیز در مقابل اقدام دیگری برای کسب حمایت تظاهرکنندگان و فعالان اتخاذ خواهند کرد.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 558

به "الکاظمی برای شرکت در انتخابات ماه ژوئن آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی برای شرکت در انتخابات ماه ژوئن آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید