آخرین کوشش آمریکا برای تحریم ایران ، ملاقات پمپئو با دبیر کل سازمان ملل و شکایت به شورای امنیت

به گزارش مجله حقوق، وزیر امور خارجه آمریکا فردا پنجشنبه به دفتر مرکزی سازمان ملل متحد در نیویورک می رود تا در ملاقات با دبیر کل سازمان ملل درباره بازگرداندن تمام تحریم ها علیه ایران مصاحبه و رایزنی کند.

آخرین کوشش آمریکا برای تحریم ایران ، ملاقات پمپئو با دبیر کل سازمان ملل و شکایت به شورای امنیت

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، هر چند ایالات متحده دو سال پیش از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام خارج شد اما مایک پمپئو می خواهد بخت خود و واشنگتن را در اعمال دوباره تحریم های همه جانبه علیه تهران و مردم ایران بیازماید. بر اساس بندهای برجام، فقط کشورهای عضو برجام می توانند خواهان اعمال راه چاره موسوم به ماشه شوند و از آنجا که آمریکا دیگر در این توافق حضور ندارد، کارشناسان معتقدند ثبت شکایت در شورای امنیت سازمان ملل هم نتیجه ای برای وزیر خارجه آمریکا نخواهد داشت.

پمپئو علاوه بر ملاقات و مصاحبه با آنتونیو گوترش، شکایت خود را تسلیم سفیر اندونزی در سازمان ملل می نماید که ریاست دوره ای شورای امنیت را در ماه اوت بر عهده دارد. با اینکه تهران در واکنش به بدعهدی های طرف های مقابل به ویژه آمریکا در اجرای تعهدها و تکالیف بخش هایی از تعهدهای خود را تعلیق نموده اما بعید است کوشش آمریکا برای استفاده از راه چاره ماشه به نتیجه برسد. چین، روسیه و دیگر کشورهای شورای امنیت بر این باورند که به دلیل خروج دانلد ترامپ از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه، آمریکا حق ندارد دوباره علیه تهران دست به اقدام تحریمی بزند.

پس از ناکام ماندن کاخ سفید در ادامه تحریم نظامی و تسلیحاتی ایران در رای گیری روز آدینه در شورای امنیت سازمان ملل، مقام های آمریکا در روزهای اخیر بارها تهدید به استفاده از راه چاره ماشه را برای برگرداندن تمام تحریم های لغو یا تعلیق شده نموده اند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و دیگر مقام های ارشد تهران هم بارها خروج ترامپ را از برجام به یاد همتایان آمریکایی خود آورده اند.

پس از رسیدن شکایت رسمی آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل، 15 عضو شورا 30 روز وقت دارند درباره ادامه تعلیق تحریم های ایران تصمیم بگیرند و قطعنامه صادر نمایند و اگر به جمع بندی نرسند، بر اساس راه چاره ماشه همه تحریم ها به شکل اتوماتیک دوباره علیه تهران فعال می گردد. هر چند صدور قطعنامه هم ممکن است به مانع حق وتوی آمریکا بخورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: law10.ir شناسه مطلب: 435

به "آخرین کوشش آمریکا برای تحریم ایران ، ملاقات پمپئو با دبیر کل سازمان ملل و شکایت به شورای امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین کوشش آمریکا برای تحریم ایران ، ملاقات پمپئو با دبیر کل سازمان ملل و شکایت به شورای امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید